Kvalita

13.05.2016 19:01

V súčasnosti je samostatných účtovníkov a účtovníckych firiem také množstvo, že sa len ťažko viete rozhodnúť a vybrať si.

Ak chcete, aby účtovník vašej firme prospel, musíte dbať na niekoľko základných faktorov. A tým hlavným je kvalita.

Ako sa pozná?

Pre mnoho ľudí je dnes na prvom mieste cena – preto, keď hľadajú nejakú službu alebo aj výrobok chcú, aby bol čo najlacnejší.  Nízka cena však nezaručí, že služba bude kvalitná. Skôr naopak. Skôr ako začnete pátrať po vhodnej účtovníčke k vedeniu vášho účtovníctva, musíte si uvedomiť, že je pre vaše podnikanie životne dôležitá. Čo ale neznamená, že nutne musíte hľadať tú najdrahšiu firmu. Vydajte sa radšej zlatou strednou cestou. Uvádzacie ceny sú výhodnou voľbou pre začínajúcich podnikateľov alebo nespokojných ktorý túžia po zmene účtovníka.

Smerodajným ukazovateľom je aj prax  účtovníka alebo účtovníckej firmy. Ešte než niekomu kývnete na spoluprácu, zistite si, ako dlho sa v tomto odbore pohybuje. Koľkým klientom už viedol účtovníctvo. Ako často sa tým zaoberá. Nebojte sa obrátiť aj na iných klientov a opýtať sa, ako boli so službami firmy spokojní. Ak sa dozviete, že nepracovala priebežne celý rok, ale povinnosti si nechala na poslednú chvíľu, nechcite ju. Požadujte, aby vám účtovníctvo viedla pravidelne, aby ste mali priebežne prehľad o svojej firme. Preto si ju predsa chcete najať. Ja som účtovníkou telom aj dušou , zaoberám sa iba účtovníctvom , a zaoberám sa ním denne. Pravidelne sa zúčastňujem školení a rozoberám problematiku aj s kolegami.

Raz ma zavolali, aby som sa  prišla pozrieť na podvojné účtovníctvo do jednej firmy. Mali pochybnosti, že výsledky, ktoré im dáva externá účtovníčka nie sú pravdivé, lebo predpokladali niečo iné. Prvé, čo som si vypýtala, bola HLAVNÁ KNIHA. Zarazilo ma, že niektoré zostatky v Hlavnej knihe nesedeli a poznámka, že je to bežné ma veľmi prekvapila. Postupne sme spoločne  prešli zostatky účtov hlavnej knihy, hľadali sme chyby. Kde bol problém? Problém nevznikol kvôli výsledkom práce účtovníka, ale preto, že tento účtovník nemal dostatočnú prax, nevedel si skontrolovať zostatky a možno nemal trpezlivosť na mravenčiu prácu o ktorej účtovníctvo je. Keby si bol istý, že má zaúčtované všetko tak, ako má byť, mohol by sa brániť a stáť si za predloženými číslami.

Ak váš účtovník bude kvalitný a vaše účtovníctvo povedie tak ako má, nič vám nebude hroziť a vy sa plne môžete sústrediť na vaše podnikanie.

 

Lesana Ďuricová